Hatimoğulları: Saldırılar ulusal birlikle engellenir

img
VAN - Demokrasi sorununun temelinde Kürt sorunu olduğunu söyleyen HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, saldırıların engellenmesi için ulusal birliğe işaret etti. 
 
Van'da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İpekyolu İlçe Örgütü, 4' üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. KESK binasında düzenlenen kongreye, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ile çok sayıda partili katıldı. Kongre divan üyelerinin belirlenmesinin ardından konuşan DBP Van İl Eşbaşkanı Çetin Uyar, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması amacıyla tutukluların cezaevlerinde başlattığı açlık grevine değindi. Uyar, tecridin sona ermesini isteyerek, "Tecridin son bulması için ulusal birliğin sağlanması şart" dedi. 
 
SORUNLARIN KAYNAĞI 
 
HDP'li Hatimoğulları, ülkenin son dönemde çetin bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek, “Türkiye'de, ulus devletin oluşmaya başladığı cumhuriyetin kurulduğu günden bu yana halklar problemi var, inançlar problemi var. Bugün bir demokrasi sorunu varsa, insan hakları sorunu varsa, bunun temelinde Kürt sorununa yaklaşım yatmaktadır. Kürt sorununa demokratik barışçıl yöntemlerle yaklaşılsaydı, demokrasi noktasında çok ciddi bir yol almış olacaktı. Türkiye de birçok sorun aşılmış olacaktı” diye konuştu. 
 
GARÊ OPERASYONU
 
Hatimoğulları, Kuzey-Doğu Suriye ve Federe Kürdistan Bölgesi'ne dönük operasyonlara da değindi. Hatimoğulları, Garê'ye yönelik operasyonda KDP'nin tutumunu eleştirerek, "Kürt halkı saldırılara karşı ulusal birliğini sağlayabilirse, hiçbir dış güç müdahale edemez. Suriye için de İran için de bu böyledir" ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından yapılan seçimde DBP İpekyolu İlçe Eşbaşkanlığına Behice Abi ve İdris Polat seçildi.