Hukukçulardan Selim Kuran’ın atanmasına tepki

img
İSTANBUL - AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne yeni açılan hukuk fakültesine dekan olarak atanan Selami Kuran’ı kabul etmeyen hukukçular, yargının ağır yaralı olduğunu ve hukukun bir hükmünün kalmadığını söyledi.
 
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının protesto edildiği Boğaziçi Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi açılmıştı. “Bu suça ortak olmayacağız” barış bildirisine imza atan hukukçular, Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yeni açılan Hukuk Fakültesi’nin dekanlığına atanan Prof. Dr. Selami Kuran’ın dekan olarak atanmasını kabul etmediklerine dair yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, bu atamaların hukuksuz olduğuna vurgu yapılırken, Kuran’ın bir röportajında ifade özgürlüğünü yok sayacak konuşmaları hatırlatıldı.
 
KURAN’IN ATANMASI UTANÇ
 
Kuran’ın Barış Bildirisi'ne imza atmış akademisyenlerinin işlerinden edilmesinden yana oy kullandığına dikkat çekilen açıklamada, “Gece yarısı kurulan bir fakülteye dekan olarak atanmasında şaşırtıcı hiçbir şey yoktur. Bizler, barış bildirisine imza atmış hukukçular olarak, Boğaziçi Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi kurulmasına ilişkin kararı ve bu fakülteye Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selami Kuran’ın dekan olarak atanması utanç verici olarak görüyoruz” denildi. 
 
Kuran'ın isminin, Boğaziçi Üniversitesi'nde, üniversite özerkliği ile üniversitenin kapasite ve ihtiyaçları hiçe sayılarak keyfi bir şekilde kurulmasına karar verilen hukuk fakültesiyle yan yana gelmesini hiç şaşırtıcı olmadığının aktarıldığı açıklamada, “Kuran, 20 Şubat 2021 tarihinde Milliyet’te yayınlanan röportajında ‘herkesin akli selim içinde, barışçıl ve demokratik sınırlarda itiraz ve ifade özgürlüğünü kullanması insan hakkıdır. Ancak bunun dışına çıkmanıza da hiçbir ülkede müsaade edilmez’ demiş. Fakat bizler tanığız ki, ifade özgürlüğünün demokratik sınırlarından dem vuran Selami Kuran, uluslararası sözleşmelere ve Anayasa'ya göre ifade özgürlüğünün hangi istisnai koşullarda sınırlanabileceğini bilmezden gelen bir hukukçudur” ifadeleri yer aldı.
 
AĞIR HASTA YARGI
 
“Selami Kuran, Marmara Üniversitesi'nden Barış Bildirisi’ni imzaladıkları için hukukun bilinen bütün ilkelerine aykırı olarak KHK’ler ile ihraç edilen akademisyenler hakkında açılan disiplin soruşturmasını yürüten beş komite üyesinden biriydi” diye belirtilen açıklamada, atamaların anti demokratik olduğu vurgulandı. 
Açıklamada yargının ağır hasar aldığının altı çizilirken, yargıya ve hukuka duyulan güvenin yitirildiğine vurgu yapıldı.