• img

  Ataerkil yasağa kadınca çözümler

  Yürürlüğe giren kürtaj yasağına karşı direniş bayrağının dalgalandığı Polonya'da kadınlar, kurdukları yardım hatlarıyla dayanışmayı büyütüyor. Yasağa karşı bazı kadın örgütleri, kürtaj olmak isteyenlere ülke dışında güvenli bir şekilde bu olanağı sağlıyor.

 • img

  Öcalan barış dedikçe savaş dayatıldı

  PKK Lideri Abdullah Öcalan, kendilerine dayatılan savaşa karşı barışta ısrar etmeyi uluslar arası komplo ile İmralı Adası'na hapsedilmesi sonrasında da sürdürdü. Son 22 yılda devletin önüne koyduğu somut projelerle Kürt meselesi için "bir haftada çözerim" diyen Öcalan, her defasında çözümsüzlükle karşılaştı, sesinin Türkiye halklarına ulaşmaması için tecride alındı.

 • img

  Komplonun ikinci adımı İmralı tecridi: Öcalan'ın rolü belirleyici

  İmralı'da başvurulan 'tecrit politikası'nın demokrasi yoksunluğu, şiddet atmosferi, ekonomik, sosyal ve kültürel kriz olarak bir bütünen Türkiye toplumuna yansıdığını belirten Av. Cengiz Yürekli, Öcalan’ın topluma seslenebileceği kanalların açılmasının bu kriz hallerinin aşılmasında belirleyici olacağını ifade etti.

 • img

  Komploya ‘Güneşimizi karartamazsınız’ yanıtı

  Ortadoğu’yu dizayn etmeye koyulan küresel güçler, 1998 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik Avrupa hukukunun teşhir olduğu bir komploya başvurdu. Öcalan’ın etrafından kenetlenen Kürtler ve dostları, “Güneşimizi karartamazsınız” eylemleriyle yanıt verdi.

 • img

  Öcalan neden hedef seçildi?

  Ortadoğu coğrafyasını yüzyıl sonra bir kez daha ateş çemberine alan küresel güçlerin ilk hedefi PKK Lideri Abdullah Öcalan oldu. Seydi Fırat, uluslararası bir komployla 22 yıldır İmralı Adası’nda tecritte tutulan Öcalan’ın neden hedef seçildiğini anlattı.

 • img

  Suriye'de yakın zamanda barış ve huzur yok

  Bölgesel gerici güçler ile uluslararası aktörlerin oyun sahasına dönüşen Suriye’de barış ve huzurun uzak bir gündem olarak duruyor. Eyn İsa ve İdlib’de düğüm çözülmeden DAİŞ yeniden rejime saldırarak, sahneye çıktı.

 • img

  Beyazlara gelince ABD polisinin eli armut mu topluyor?

  Binlerce kez şahit olduğumuz “trigger happy” Amerikan polisi, cebinden kimlik, telefon ve hatta bir adet elma çıkaran siyahlara uyarısız ateş etmekten imtina etmemesiyle biliniyor.

 • img

  Eyn Îsa’ya yönelik saldırıların amacı ne?

  Türkiye’nin desteklediği SMO'ya bağlı grupların Eyn Îsa kentine yönelik saldırılarına karşı QSD ile Rusya ve Şam hükümetinin askeri yetkilileri arasında anlaşmaya varıldı. Eski DAİŞ unsurlarının da kullanıldığı saldırıların amacı, Rakka'ya cephe açıp, Kobanê'yi kuşatmaktı.

 • img

  Toplum ‘acı reçete’, yüksek faiz ve borç kıskacına alındı

  AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “daha fazla katkı” beklediği borç batağındaki toplum, yoksulluk, işsizlik, yüksek faiz ve sonunda kesilecek “acı reçete” kıskacında.

 • img

  Dominik’ten Diyarbakır’a: Üç kız kardeşin mücadelesi

  Figen, Sertaç ve Gülistan Ekti kardeşler, özgürlük ve var oluş mücadeleleriyle kız kardeşlerin mücadelesini günümüze taşıyor. “Evde üç kız kardeş, sokakta üç yoldaş olduk” diyen Gülistan Ekti, “Mirabal Kardeşlerden habersizdik ama burada da Kürt kadınları destansı bir mücadele veriyor” dedi.

 • img

  Bir özsavunma hikâyesi!

  Nebahat İşçi, 14 yaşında zorla evlendirildi. İşkenceye varan erkek şiddetine karşı yıllarca direndi ve bugün “Em xwe diparêzin” kampanyasıyla kapı kapı gezerek kadınlara kendilerini nasıl savunacaklarını anlatıyor.

 • img

  Eril Meclis'te kadın mücadelesi

  Seçilmiş 23 kadın hakkında 521 fezleke hazırlandı. Birinin dokunulmazlığı kaldırıldı, sekizinin vekilliği düşürülmek isteniyor. Dilan Dirayet Taşdemir, Meclis'i “Oldukça eril, bazen meydan savaşına dönüşen bir platform” olarak tanımladı.

 • img

  İstihdamın görünmeyenleri!

  Çalışma koşullarının zorluğu ile birlikte günlük işleri de omuzlayan tarım işçisi kadınlar, kayıt dışı çalışmanın getirdiği birçok hak gaspıyla karşı karşıya. Hem evde hem de tarlada şiddete maruz kalan kadınlar, haklarını aradıklarında ise işsizlikle tehdit ediliyor.

 • img

  İdlib’den sessizce çekilmenin altında ne var?

  Türkiye, İdlib’de Morek'ten sonra Şir Mağar'daki askeri gözlem noktasından da çekildi. Çekilmeye ilk başta tepki gösteren paramiliter gruplar bir anda sessizliğe büründü. Kürt karşıtı Türkiye’nin bu güçleri yeni hedefler üzerinden motive ettiği biliniyor.

 • img

  'Erkekliği' rahatsız eden ses!

  Günde en az 4 kadının katledildiği Türkiye’de, yıl boyunca yan yana gelerek, ortak mücadeleyi büyüten kadınların erkek-devlet şiddetine yanıtı net oldu: “Eşit ve özgür bir yaşam inşa edilinceye kadar sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz.”

ARA